CHRÁMOVÝ SBOR DO ROKU 2009

03.03.2011 16:24

Chrámový sbor kostela sv. Petra a Pavla v Novém Hrádku

Ing. Jiří Hlaváček

Historie sboru sahá do hluboké minulosti. Podělím se s vámi o své zkušenosti od roku 1979.

V tom roce jsem se stal členem sboru jako 2. klarinetista. První klarinet tehdy hrál pan Balcar z Borové. Dále s námi tehdy hráli např. Vojtěch Škoda na housle, pan Škoda „Pustinský“ na trombón, František Škoda na varhany (všichni z Borové) atd… Sbormistrem byl tehdy pan Sychrovský z Nového Hrádku. Jeho náročný, ale laskavý přístup ve mně pomalu ale jistě utvářel vřelý vztah k hudbě a zpěvu.

Asi po 10 letech převzal vedení sboru Ing. Antonín Mach. Pan Sychrovský nadále hrál na basu. V té době jsem se rozhodl založit „dětský“ sbor, který tvořila mládež: Markéta, Štěpán, Klárka a Blanka Machovi, moje sestry Evička a Irenka, Jára, Ilča a Pepča Balcarovi z Dolů, Jířa Bohadlová (dnes Novotná) atd. Zaměřili jsme se zpočátku na rytmické písně, kánony, koledy a jednodušší pastorely. Postupně jsme ale přidávali náročnější skladby a nakonec jsme úplně původní sbor nahradili. Občas se nám podařilo některé písně nahrát a v roce 2003 jsme sestavili své 1. CD s písněmi z let 1993 – 2003. Obsahovalo mj. Ebenovu Truvérskou mši, latinskou mši Josefa Grubera – Herz Jesu Festmesse a vánoční písně Adama Michny z Otradovic.

Na Vánoce 1997 jsme poprvé nacvičili Českou mši Vánoční Jakuba Jana Ryby Hej mistře. Potom jsme ji zopakovali v letech 2000, 2008 a 2009. Postupně jsme ji zdokonalovali a rozšiřovali nástroje (v roce 2009 to byly varhany, 3 housle, flétna, klarinet, baskytara a tympány). Vyvrcholením bylo provedení mše v Náchodě při nedělní mši svaté. Z provedení z let 2000 a 2009 jsme pořídili nahrávku na CD, verze z roku 2008 byla na DVD.

Vánoční koledy z let 2003 – 2007 jsme nahráli na CD s názvem Vánoce v Novém Hrádku.

Složení sboru na Vánoce 2009:

Soprán:

Eva Sobotková